
Pod Pradědem se už druhý rok pasou ovce
Jeseníky – V nejpřísněji chráněné oblasti oblasti Jeseníků, v okolí Petrových kamenů nedaleko…
foto: Olomoucký kraj
28. 06. 2025 - 08:11
Olomouc – Děti, studenti a senioři budou moci cestovat po regionu s ještě většími slevami, než mají dosud. Od prvního prázdninového dne se podle rozhodnutí Olomouckého kraje zvyšuje sleva na jízdném pro tyto skupiny cestujících ze současných 50 na 75 procent. Opozice tento krok kritizuje jako předvolební populismus.
Cílem je podpora využívání veřejné dopravy a motivace obyvatel kraje k většímu využívání Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK). „Podpora veřejné dopravy je pro nás dlouhodobou prioritou. Zlevnění jízdného pro mladé a seniory je konkrétním krokem, který jim má usnadnit každodenní dojíždění. Zároveň bude motivovat ostatní obyvatele kraje, aby veřejnou dopravu více využívali,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.
Zvýhodněné jízdné se dotkne všech cestujících ve věku 6 až 18 let – junioři, poté 18 až 26 let – studenti a osob starších 65 let. Sleva ve výši 75 procent z plného jízdného bude platit na jednotlivé jízdenky i na časové kupony v rámci IDSOK. Zavedení vyšší slevy si z rozpočtu kraje vyžádá v druhé polovině letošního roku zhruba 37 milionů korun.
Zvýšení slev se ale nelíbí opozici. Kritizuje vedení kraje, kde dominuje Hnutí ANO, za to, že rozhodnutí nepředcházely analýzy dat a je jen předvolebním populismem. "Všichni přece dobře víme, že to bylo politické rozhodnutí z centrály ANO, která pro všechny kraje, kde jsou hejtmani za ANO, určila 75procentní slevu na jízdném pro tyto skupiny cestujících," řekl bývalý hejtman Josef Suchánek (STAN).
Jeseníky – V nejpřísněji chráněné oblasti oblasti Jeseníků, v okolí Petrových kamenů nedaleko…
Kvůli špatnému technickému stavu je 12 let stará rozhledna na vrchu Velký Kosíř už od října 2023…
Olomouc – Až do konce června prodloužila vláda na návrh olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka…
Kde získávali pravěcí obyvatelé střední Evropy měď na výrobu prvních nástrojů a ozdob? Byla těžena…
Olomouc - V neděli se řidičům otevřel nový most přes budoucí obchvat D35 u Olomouce. Stavba…
Olomouc – Čtyři mrtvé vlky našli lidé v posledních dvou měsících v Rychlebských horách. Ochránci…