Invazivní berušky z Východu útočí na české domácnosti
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
10. 03. 2023 - 09:48
Vyšetření magnetickou rezonancí je nyní přístupnější pacientům ze severovýchodní části Olomouckého kraje. Nemocnice AGEL Šternberk v rámci svého radiodiagnostického oddělení otevřela zcela nové pracoviště magnetické rezonance, vybudované ve spolupráci a za finanční podpory Olomouckého kraje. Díky novému pracovišti se zkrátí čekací doby na toto vyšetření v celém regionu.
Nové pracoviště se nachází v nevyužívané budově H, v prostorách, které v minulosti sloužily jako zázemí prádelny a údržby. „Část budovy, ve které sídlí lékárna, byla zrekonstruována již před lety. Nyní došlo i na zbývající části budovy, kde se nachází nové pracoviště magnetické rezonance, ale také kantýna, dílna údržby a zázemí pro ředitelství nemocnice. Stavební práce byly zahájeny na konci roku 2021 a trvaly téměř rok, naštěstí však pacienty ani návštěvníky nemocnice nijak neomezovaly. Poté došlo na instalaci přístrojové techniky,“ sdělila místopředsedkyně představenstva AGEL Středomoravské nemocniční a ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk Katarína Bučková. Stavební úpravy a investice do vybavení a přístrojových technologií si v součtu vyžádaly téměř 60 milionů korun.
Magnetická rezonance (MRI) je velmi moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenového záření, ale využívá velmi silného magnetického pole. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže zobrazit vyšetřovanou lokalitu do nejmenších detailů. Šternberské pracoviště je vybaveno přístrojem Magnetom Amira s indukcí magnetického pole 1,5 Tesla. „Jeho předností je vysoká kvalita zobrazených skenů a pokročilý software s nastavenými protokoly, který pomáhá rentgenovým laborantům v kvalitním zobrazením vyšetřované lokality,“ vysvětlila Jindřiška Judasová, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.
Díky modernímu vybavení se rozšíří spektrum vyšetřovacích metod a dojde tak i ke zpřesnění diagnostiky. „Velký přínos bude mít novinka především pro neurologické pacienty, kterým budeme moci zajistit vyšetření mozku, včetně MRI angiografie, a vyšetření všech etáží páteře. V současné době tvoří velký podíl prováděných vyšetření na počítačovém tomografu (CT) právě CT mozku a páteře, a to převážně u ambulantních pacientů. Magnetická rezonance tak umožní zpřesnění diagnostiky výše uvedených lokalit,“ uvedla Jindřiška Judasová s tím, že nová technologie bude dále hojně využívána také pro vyšetření velkých kloubů, hlavně ramen a kolen, dále jater, slinivky, ledvin, prostaty, ale také žlučových a pankreatických vývodů.
Pracoviště magnetické rezonance bude ve šternberské nemocnici pacientům k dispozici od příštího měsíce a aktuálně nabídne velmi příznivé objednací termíny. „Pacienti, kteří se k nám budou moci objednávat od dubna, budou k vyšetření pozváni prakticky ihned. Očekáváme, že na MRI vyšetříme okolo 2 tisíc pacientů za rok a ulevíme tak i sousedním zdravotnickým zařízením. A celkově se tak zkrátí čekací lhůty v celém regionu,“ míní primářka Judasová a doplnila, že celkově radiodiagnostické oddělení Nemocnice AGEL Šternberk provede ročně přes 65 tisíc vyšetření, z toho je 40 tisíc vyšetření skiagrafických, 17 tisíc ultrazvukových a až 7 tisíc vyšetření provedených na počítačovém tomografu.
Náklady na rekonstrukci budovy, ve které nové pracoviště magnetické rezonance sídlí, hradil Olomoucký kraj a činily více než 34 milionů korun. „Po loňském otevření nové budovy interny jde v případě pracoviště magnetické rezonance o další významný investiční projekt Olomouckého kraje ve šternberské nemocnici. Zajištění moderní a dostupné lékařské péče je jedním z hlavních úkolů, které si hejtmanství vytyčilo, a já jsem moc rád, že se nám ho daří naplňovat,“ dodal Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Projekt připravilo studio Adam Rujbr Architects, které v areálu projektovalo rovněž budovu nového interního pavilonu. „Využití starých budov je dnes velkým tématem zejména z ohledu šetrnosti ke zdrojům, kterých máme omezené množství. Vyřešení provizoria umístění vedení nemocnice a kantýny do odpovídajících moderních prostor představuje kvalitativní posun a další povýšení areálu na úroveň 21. století. Jsem hrdý na to, že se nám společně postupně daří obnovovat areál šternberské nemocnice. Po stavbě interny, prostor pro magnetickou rezonanci a kavárnu by měl brzy přijít na řadu urgentní příjem,“ uzavřel Adam Rujbr.
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
Jeseník - Zářijové povodně mají oficiálně potvrzenou další oběť. Sedmadvacetiletá žena, kterou…
Šumperk - Chystáte se do Jeseníků? Těžké rány, které minulý měsíc regionům na obou stranách hor…
Po čtyřech letech se do čela Olomouckého kraje vrací Ladislav Okleštěk. Hejtmanem ho na svém…
Olomouc - Klobása s tvarůžky, ořechová laskonka, ovčí sýr na grill, ručně hnětené pečivo Drásalovy…
Olomouc – Již za dva roky měla začít výstavba vysokorychlostní trati Přerov – Ostrava a odbočky…