Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých kašen: Kašna Tritonů

Historie olomouckých kašen: Kašna Tritonů

foto: Lukáš Blokša

31. 10. 2020 - 16:46

Olomoucké kašny se spolu s radnicí a orlojem, Sloupem Nejsvětější Trojice, Dómem, parky, zoologickou zahradou a dalšími historickými i přírodními krásami řadí mezi věci a místa, za kterými do hanácké metropole přijíždí turisté. V historickém centru Olomouce je skupina kašen. Pojďme se společně podívat do jejich historie.

Díl 3.: Kašna Tritonů
Kašna Tritónů je uměleckými odborníky nejvíce ceněná olomoucká kašna. Vznikla po požáru města roku 1707 a patří do souboru olomouckých barokních kašen. Jednou z mnoha zajímavostí této kašny je, že ji dnešní obyvatelé Olomouce mohou pozorovat na jiném místě, než kde ji mohli vidět obyvatelé Olomouce od jejího vzniku až do konce devatenáctého století. Původně totiž Kašna Tritonů stála v ústí ulic Ztracená, Ostružnická a Denisova. Na současné místo na náměstí Republiky byla přemístěna roku 1890.

Kamenná nádrž na vodu má půdorys obdélníka, jehož každá strana je uprostřed prolomena segmentem. Vnější stěna nádrže je bohatě profilována. Uprostřed nádrže čtyři pilíře nesou oválnou kamennou plotnu, na níž je osazeno sousoší.

Kašnu zdobí sousoší v nadživotní velikosti: dva mořští muži - Tritoni - nesou na svých ramenech mušli s chlapcem a vodními psy. Dva delfíni po stranách plní funkci chrličů vody. Tato kompozice nezapře inspiraci slavnou římskou fontánou Gianlorenza Berniniho "del Tritone" na Piazza Barberini.

Kdo je to Triton?

Triton je mytologický řecký bůh, posel moře. Je synem Poseidona a Amfitríty, což jsou bohové moře. Obvykle je zobrazován jako bytost, kterou tvoří v horní části těla člověk a v dolní ocas ryby.

Stejně jako jeho otec Poseidon, nese Triton trojzubec. Nicméně Tritonův speciální atribut byla zkroucená lastura. Tu Triton používal jako polnici k uklidnění a zvýšení vln. Podle Hésioda přebýval Triton se svými rodiči ve zlatém paláci v mořských hlubinách.

Po Tritonovi je pojmenován největší měsíc planety Neptun.

Další články