Zde může být vaše reklama.

Komentář: Prostějovské zastupitelstvo ve sporu s Manthellanem strčilo hlavu do písku

Komentář: Prostějovské zastupitelstvo ve sporu s Manthellanem strčilo hlavu do písku

04. 01. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Prostějov řeší sedm let problém jedné nevýhodné smlouvy s developerem, který plánuje na místě současného kulturáku, tržnice a okolí postavit obrovskou obchodní galerii. Po letech soudních tahanic a nekonečných debat, zda je smlouva vlastně platná, se prostějovští zastupitelé shodli: Nevíme.

Pokud si otevřete novinové články týkající se prostějovského kascentra a jeho okolí staré pět nebo šest let, zjistíte, že se od té doby neposunulo prakticky nic. Pořád se čeká na rozhodnutí nějakého soudu, aktuálně Nejvyššího, pořád se politici přou, zda je smlouva mezi městem a developerem platná, část politiků v čele se současnou primátorkou města Alenou Raškovou alibisticky říká, že o platnosti bude rozhodovat soud, aby se vyhnula vyjádření nějakého názoru. Vyměnily se také osoby v některých funkcích, ale vlivové skupiny ovládající Prostějov zůstávají stále stejné.

Když už se Rašková přece jen nějakého názoru dopustila, stihla ho za pár let změnit, ale reálný posun od té doby není prakticky žádný, tedy pokud si odmyslíme účelové změny územního plánu, kterými se město snažilo olomouckému developerovi Manthellanu vyjít vstříc pod falešnou záminkou údajných stamilionových náhrad, které by jinak muselo investorovi platit. Samozřejmě nemuselo – žádný soud by nikdy nepřiznal nárok vyplývající z nezákonné, a tedy neplatné smlouvy. Přesto tento argument politická reprezentace, která Prostějov nepřetržitě ovládá, úspěšně používala.

Jak Manthellan vjel s bagry na místo bývalé sodovkárny

O projektu Manthellanu se v poslední době už tolik ani nemluvilo a vše nasvědčovalo tomu, že současná vládnoucí klika v čele s primátorkou Alenou Raškovou nebude muset do konce volebního období nic podniknout, protože nedělat nic je to nejjednodušší. Dosud se nečinnost omlouvala čekáním na rozhodnutí Nejvyššího soudu, v budoucnu se může omlouvat čekáním na rozhodnutí o ústavní stížnosti – „a to by v tom byl čert, aby Ústavní soud rozhodl do voleb!“ Dlouhé mlčení dokonce vedlo k tomu, že už lidé na projekt začali v blažené nevědomosti pomalu zapomínat.

To vše se změnilo 2. prosince 2017, kdy společnost Manthellan betonovými zátarasy zabrala neudržovanou bahnitou plochu po bývalé sodovkárně, která reálně sloužila jako parkoviště. Jako oficiální důvod byl veřejnosti představen archeologický výzkum a skutečně na plochu došlo k nájezdu bagrů a k vyhloubení několika jam, kdyby snad někdo o archeologickém výzkumu pochyboval.

Kdo by na takový zábor čekal tvrdou reakci, se mýlil. Náměstek primátorky Zdeněk Fišer, mimo jiné hlavní viník zbourání historických jezdeckých kasáren i ustupování Manthellanu při tvorbě územního plánu a jeho změně, vydal prohlášení, že Manthellan na zabrání pozemku měl právo vyplývající ze smlouvy, což je možné, ale vcelku irelevantní za situace, kdy smlouva je absolutně neplatná.

Rozpačité „řešení“ zastupitelů

S řešením situace však nepřišli ani zastupitelé a jejich usnesení, ke kterému navíc vedla značně trnitá cesta, působí jako poněkud alibistická snaha „něco udělat“.

Už samotné projednávání na prosincovém jednání zastupitelstva bylo zajímavé. Mezi politiky vzniknul konsenzus na tom, že za město bude vyjednávat čtyřčlenný tým, který bude kromě primátorky Raškové, jejího prvního náměstka Zdeňka Fišera (oba ČSSD) také opozičního zastupitele Aleše Matyáška (TOP 09) a koncipientku z advokátní kanceláře Ritter Šťastný Ivanu Hučínovou. Když se zastupitel František Filouš (nezařazený) vcelku logicky dotázal, jak se takový vyjednávací tým bude domlouvat a zda bude existovat nějaký jeho jednací řád, primátorka Alena Rašková nezvládla své emoce a začala říkat „ruším vyjednávací tým“, přestože nemá zákonnou pravomoc rušit neschválené. „Kdyby aspoň pan Filouš řekl, že to tak nemyslel,“ naříkala primátorka, aniž by objasnila, co vlastně bylo na dotazu opozičního zastupitele špatně. Jak deklarovala, tak splnila – i přes naléhání kolegů z koalice nepodpořila, s několika dalšími, návrh na jmenování vyjednávacího týmu. Po týdnu, pár dnů před Vánocemi už hlava vychladla a schválení toho stejného nic nebránilo. Občan pozorující tuto show si klade otázku, jak to asi vypadá na jednáních, kde není přítomna veřejnost, například když jedná Rada města, když primátorka nezvládne uřídit své emoce ani na zastupitelstvu? Jak asi musí Rašková snášet dopisy Manthellanu, když ji rozhodí docela nevinný dotaz opozičního zastupitele?

Přitom složení týmu, které bylo nakonec skutečně potvrzeno, pochybnosti jenom zavdává. Jak asi může tento tým vyjednávat? Zastupitel Matyášek je přesvědčen, že smlouva je neplatná. Primátorka Rašková se před lety vyjádřila, že smlouva s Manthellanem je to nejlepší pro rozvoj Prostějova. Jak bude tento rozpor ve vyjádřeních řešen? Vyjádří se náměstek Fišer, že smlouva je vácátní? Může za město dobře vyjednávat koncipientka z pochybné advokátní kanceláře, která se pyšní i takovými klienty jako jsou náměstci Fišer & Smetana nebo vydavatel antisemitského proradničního bulváru?

Otázky, samé otázky

Účast právničky Hučínové je navíc v ostrém kontrastu s opakovanými tvrzeními primátorky Aleny Raškové, že město má své kvalitní právníky. Proč ve vyjednávacím týmu není „Saša“, jak kontroverzní náměstek Pospíšil nazývá Alexandru Klímkovou, právničku z majetkového odboru magistrátu? Že by radnice neměla dostatek svých kvalitních lidí?

Jak se může dohodnout tak těžce nesourodý tým o sudém počtu členů? Jak bude vyjednávat primátorka Rašková, která například kauzu židovského hřbitova řešila tak amatérsky, že po nadnárodní ostudě musel být do věci zapojen „mediátor“ – bývalý předseda vlády Vladimír Špidla? Co ona může Manthellanu sdělit, když sama nemá na platnost smluv jednoznačný názor? Jaké postavení asi bude mít náměstek Fišer zodpovědný za gesci územního plánování? A co když koncipientka Hučínová přestane pracovat v advokátní kanceláři Ritter Šťastný – přestane tým fungovat, nahradí ji někdo z kanceláře nebo bude ve své pozici pokračovat? A jak ji bude město za práci v tomto orgánu, nemajícím zákonnou oporu vlastně odměňovat?

Otázek je spousta, dotaz zastupitele Františka Filouše byl vlastně jen slabý odvar z nich. Přesto dokázal primátorku Alenu Raškovou rozzuřit k všeobecným pochybnostem, zda má takto vystupovat primátorka statutárního města.

Po sedmi letech tahanic se zastupitelé shodli: nejsme v právní jistotě

Ustanovení nového vyjednávacího týmu však není to jediné, na čem se před Vánoci zastupitelé dohodli. V druhé části usnesení se pokusili týmu dát „noty“ – pověřili jej „1. oznámením, že město Prostějov je v právní nejistotě, zda je platná Smlouva o budoucích smlouvách uzavřená mezi městem Prostějovem a společností Manthellan, a.s. dne 16. 7. 2010 včetně všech dodatků, nájemních smluv a dalších smluv, které jsou na základě Smlouvy o budoucích smlouvách uzavřeny, 2. jednáním o vypořádání vzájemných plnění, které byly na základě smlouvy oběma stranami uskutečněné“.

První bod je naprosto šokující. Po sedmi letech soudních tahanic, nekonečných debat, řadě analýz a právních názorů se zastupitelé územního samosprávného celku o více než čtyřiceti tisících obyvatelích zmohli na konstatování, že jsou v právní nejistotě. To je dost slabý výsledek na ta léta a na břemeno odpovědnosti, jakou zastupitelé mají.

Navíc je to postup dosti alibistický a poněkud nic neřešící – co z něj má konkrétně plynout? To mají členové vyjednávacího týmu Manthellanu sdělit, že jsou v právní nejistotě, jestli smlouva platí – a dál? Už tak dosti zmatené primátorce Raškové to zastupitelé rozhodně neulehčili.

Buďto je totiž město přesvědčeno, že smlouva je platná – a pak nezbývá, než smlouvu plnit. Anebo smlouva platná není, pak ale musí přijít konkrétní kroky. Zatím město dělalo vše pro to, aby smlouva soudně zneplatněna nebyla a bylo v tom úspěšné. Advokát, který město v řízení tehdy zastupoval, Tomáš Kotrys, si u soudu pomohl i nepravdivým tvrzením v neprospěch žalobce – společnosti Prior.

Jirka to s kluky z Olomouce domluví

Stav je nyní vyrovnaný. Město předvádí zoufalost nad zoufalostí, ale ani Manthellan nemá navrch. Bude dál zastrašovat a stupňovat své požadavky, utahovat si z neschopnosti primátorky Raškové a posílat zastupitelům absurdní výzvy a výhružky. Manthellan v čele s podnikatelem Richardem Morávkem dobře ví, že s žádným nárokem vyplývajícím ze smlouvy s městem by u soudů neuspěl, takže k reálným právním krokům vůči městu a jeho představitelům stejně nedojde. Maximálně se blíží čas, kdy nám náměstek „Pévéčko“ vítězně oznámí, že s Manthellanem město uzavřelo mimosoudní vyrovnání a že se od projektu odstupuje výměnou za několik set milionů z městské pokladny. Nakonec bude z radnice vysvětleno, že občané mají být vlastně ještě rádi, protože bůhvíjak by to dopadlo, kdyby Manthellan město žaloval? Buďme rádi, že to Jirka s kluky z Olomouce tak dobře domluvil, oznámí vítězně nejvyšší žena města.

 

Jakub Čech

Další články