
U Křepelky otevřeli nájezd. Vše bude hotovo až na podzim
U motorestu Křepelka se už od čtvrtka dá najíždět na dálnici D35 ve směru na Litovel a Mohelnici.…
foto: Archiv Albiny F.
02. 03. 2022 - 05:56
Albina Feofilaktova je občanka Ukrajiny, která už devět let žije v České republice. Narodila se v Doněcku, kde už osm let působí separatistické síly, podporované Ruskem. S napětím v těchto dnech sleduje situaci na Ukrajině. V rozhovoru pro Hanácký Večerník komentuje své pocity, ale ukazuje také, jak si Ukrajinci váží každé pomoci i jaké mají názory na ruského prezidenta Putina a ukrajinského prezidenta Zelenského. Vzhledem k tomu, že se už více jak pět let společně známe, budeme si během rozhovoru tykat.
HV: Ty ses narodila na Ukrajině, ale už nějakou dobu žiješ v Česku. Studovala jsi tady, teď tady pracuješ. Jak jako Ukrajinka vnímáš situaci, která se odehrává ve tvé domovině?
Putin nesouhlasí, že se stát, který dřív byl součástí sovětského svazu, teď hlásí k západu, ke svobodě slova, ke změně. Nesouhlasí, protože pro Putina osobně je to hrozba. V Rusku, stejně jako v ostatních postsovětských zemích jsou protiputinské nálady, kterých se strašně bojí. Navalnyj, který bude sedět doživotně, novináři, kteří jsou prohlášeny za zahraniční agenty, lidi na demonstracích, kteří dostávají přes hubu.
Chce nám ukázat, že ani my nemáme právo mít odlišné názory a hodně mě to bolí, povzbuzuje mě to nesnášet Putina ještě víc.
HV: Jaká byla tvá první myšlenka, když se objevily informace, že Putin, potažmo ruská vojska, vstoupila na území Ukrajiny?Zavolala mi kamarádka se slovy: “Albi, je válka!”, hned jsem zapnula televizi a od té doby mám tzv. Zprávomanii. Hledám způsoby, jak pomoct, šířím informace, které dostávám přes ukrajinské telegram účty, překládám to do češtiny, aby i český svět věděl víc o tom, jaký je to masakr.
HV: Na Ukrajině máš rodinu, kamarády. Jak na tom v současné době jsou? Jak je na tom místo, kde ses narodila?
Část rodiny mám v Kyjevě, skupina kamarádů je taky tam. Bojím se, že i do jejich baráků přiletí raketa, bomba, granát. A je to dost reálné. Zatím je to v pohodě, ale atmosféra je vyhrocená.
V Doněcku taky střílí, ale jelikož Doněck je pod kontrolou ruské armády, strach o město mám menší.
HV: Média, prakticky všechna, od televize, po internet, jsou plná záběrů z Ukrajiny. Jak to na tebe působí?
To je dobře, že se o tom teď mluví v takovém měřítku, je dobře, že se nemluví o ničem jiném. Mám velkou radost, že náš osud není světu lhostejný. Chci taky, aby co nejvíc Rusů vidělo, co se děje v důsledku jejich "operace". Jak říkal Boris Němcov, odpůrce Putina, nyní už mrtvý, Putina nezastaví sankce, Putina můžou zastavit jen Rusové.
U motorestu Křepelka se už od čtvrtka dá najíždět na dálnici D35 ve směru na Litovel a Mohelnici.…
Policisté z Přerovska a Prostějovska řeší v těchto dnech další případy podvodů, při nichž pachatelé…
Nepříjemný zážitek měli v pondělí krátce před půlnocí policisté v Hranicích, když se jim pokusil…
Obrovský zájem provázel druhou vlnu slevových voucherů na pobyty v Jeseníkách. Zatímco na jaře lidé…
Arcibiskupský zámek v Kroměříži, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, ukrýval po staletí…
V pondělí odpoledne došlo k požáru ve sklepních prostorách panelového domu v ulici Kostelecká v…