Zde může být vaše reklama.

DRUHÝ BAZÉN PRO PLAVCE Vyroste nový krytý bazén? Je šance získat dotaci, tvrdí radní

Vyroste nový krytý bazén? Je šance získat dotaci, tvrdí radní

foto: Aquapark Olomouc

01. 12. 2023 - 11:36

Školy, sportovní kluby i veřejnost se ve stotisícové Olomouci tísní v jediném krytém bazénu. Areál postavený v roce 1965 navíc dosluhuje a brzy ho čeká kompletní rekonstrukce. V okamžiku, kdy se hojně využívaná padesátka zavře, chtějí mít radní záložní variantu. Proto je nyní na stole výstavba nové pětadvacítky v areálu nynějšího aquaparku. Rada před několika dny schválila přípravu projektu, který je podmínkou pro získání dotace od Národní sportovní agentury.

 

„Nový bazén by měl sloužit výuce škol i klubů po dobu rekonstrukce velké haly olomouckého plaveckého stadionu a následně rozšířit nabídku vodní plochy pro olomouckou veřejnost i sportovní kluby,“ řekl primátor Mirek Žbánek.

Studie malé bazénové haly hovoří o nákladech na výstavbu zhruba ve výši 250 milionů korun. Velkou část nákladů by mohla pokrýt právě dotace ze sportovní agentury. Podle posledních informací by se mohlo jednat o sedmdesát až sto milionů korun. Právě pro získání této dotace je ale nutné předložit projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Tu nyní nechá vypracovat za cca 12 milionů korun společnost Aquapark Olomouc (stoprocentní akciovka města), která by také případnou výstavbu nové vodní plochy měla dofinancovat.

Nutnost výstavby nového bazénu nevyplývá pouze z plánované rekonstrukce padesátky, ale také z faktu, že současná plocha pro rekreační a kondiční plavání v Olomouci není dostatečná. „Nenabídneme-li po rekonstrukci plavcům jiné možnosti, nebudeme (stejně jako doposud) schopni uspokojit stávající poptávku veřejnosti. Navíc je nutné zmínit, že aktuálně ve městě neexistuje výukový bazén pro povinnou výuku plavání dětí školního věku. Oba tyto dlouhodobé problémy by měla výstavba nového areálu vyřešit,“ říká ředitel společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl. 

800 milionů jen jako slib

Je dobré si připomenout, že stejná Národní sportovní agentura zařadila na popud předvolebního slibu ANO v olomouckých komunálních volbách 2018 a po přímé intervenci předsedy tehdejší vlády Andreje Babiše (také ANO) na seznam prioritních akcí investici do olomoucké plecharény. O slíbené částce 800 milionů korun se ale postupně přestalo mluvit a ani dnes to nevypadá, že by se zimní stadion dočkal od státu nějaké injekce. Tak třeba to s novým bazénem dopadne lépe.

 

Další články