Na Novou Ulici nepojedou tramvaje ani po Vánocích, výluka bude delší
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
30. 01. 2020 - 20:00
Domácí násilí představuje mnoho podob. Může mít formy fyzického, psychického, sexuálního násilí, donucené sociální izolace či ekonomické deprivace. Je násilím páchaným osobami blízkými, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí, páchané zpravidla beze svědků a tím skrytě před očima veřejnosti (latentní trestná činnost). Intenzita násilných útoků se stupňuje a u oběti vede ke ztrátě schopnosti včas tyto násilné incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah.
Domácí násilí je fyzické, psychické, sexuální, ekonomické a jiné násilí mezi členy rodiny, nejčastěji mezi manželem a manželkou, druhem a družkou, rodiči a dětmi, prarodiči a vnuky. Nejde o vzájemné napadání, ale o opakované, dlouhodobé a stupňující se násilí jednoho člena rodiny vůči druhému nebo více blízkým osobám.
"Jsou-li však splněny zákonné podmínky a míra rizika dalšího nebezpečného útoku anebo zvlášť závažného útoku proti chráněným zájmům je tak vysoká, že policista dospěje k přesvědčení, že využití jiných oprávnění nezajistí efektivní ochranu ohrožené osoby, lze násilnou osobu vykázat, i když znaky domácího násilí, zejména předcházející útoky, zjištěny nebyly," uvedla mluvčí policie Lenka Vanková.
Vykázaným byl čtyřicetiletý muž z Olomoucka, který koncem měsíce února 2019, ve společném obydlí, v němž žije se svojí devětašedesátiletou matkou, měl na ni vulgárně křičet, požadovat po ní peníze a vyhrožovat jí zabitím. Žena z obavy o svůj život a zdraví z místa utekla a vše oznámila na linku 158. Policisté zjistili, že se muž takového jednání vůči matce nedopustil poprvé. Slovních urážek a vyhrožování se měl dopouštět opakovaně. Na základě všech podkladů a skutečností využili policisté svého zákonného oprávnění a muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z bezprostředního okolí obydlí.
Dalším vykázaným byl čtyřiapadesátiletý muž z Olomoucka, který měl rovněž koncem měsíce února 2019, v místě společného bydliště na Olomoucku, legálně drženou zbraní mířit na svého dospělého syna a vyhrožovat, že někoho zastřelí. Syn stačil utéct a společně s matkou přivolat policisty. Svou roli sehrál i alkohol. Policisté využili svého zákonného oprávnění a na základě vyhodnocení všech podkladů a skutečností muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z bezprostředního okolí obydlí do vzdálenosti 200 metrů od domu. Jednalo se o krajní případ, kdy policisté vykázali násilnou osobu pro ojedinělý vážný incident vůči blízké osobě (jednalo se o hrozbu namířenou střelnou zbraní). Policisté legálně drženou zbraň agresorovi odebrali.
Vykázaným byl i pětatřicetiletý muž, který začátkem měsíce března, ve společném bytě na Olomoucku, fyzicky napadl svoji třiačtyřicetiletou družku. Jak policisté zjistili, muž se takového jednání vůči družce nedopustil poprvé. Využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí do vzdálenosti 100 metrů od nemovitosti.
Koncem měsíce března byl vykázán také dvaašedesátiletý muž, který měl v místě společného obydlí v obci na Olomoucku, nejprve nadávat své o dva roky mladší manželce a poté ji měl i fyzicky napadnout. Žena vše oznámila na policii. Během incidentu utrpěla zranění. Při prověřování celé události policisté zjistili, že se muž takového jednání vůči své ženě nedopustil poprvé. V minulosti jí měl, kromě obdobného jednání, zakazovat i styk s rodinou a přáteli. Žena však žádnou z události nikdy neoznámila na policii. Na základě důkladného prověření všech informací a podkladů policisté využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí.
Začátkem října vykázali policisté také pětatřicetiletého muže z Olomoucka, který se měl uvedeného jednání dopustit nejméně od roku 2017 v jednom z olomouckých bytů vůči své devětapadesátileté matce. Ve společně obývaném bytě žila i další dospělá osoba a nezletilé děti. Na matku měl vyvíjet nejprve psychický a poté i fyzický nátlak, jehož četnost a intenzita se stupňovala. Paní byla nucena z obavy o život opustit byt. Poškozená ve spojitosti s uvedeným jednáním doposud nevyhledala lékařské ošetření. Na základě posouzení a důkladného prověření všech podkladů a skutečností policisté využili svého zákonného oprávnění a muže na dobu 10 dnů vykázali ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí. V případě zjištěných skutečností také zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání osoby žijící ve společném obydlí, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody v rozmezí od šesti měsíců do čtyř let.
Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou (dále jen „společné obydlí“), jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti. Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření podle zákona o zvláštních řízeních soudních v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu. Vykázání oznámí policista ústně vykázané i ohrožené osobě a vyhotoví potvrzení o vykázání, které jim předá proti podpisu. Součástí potvrzení o vykázání je vymezení prostoru, na který se vykázání vztahuje, uvedení totožnosti ohrožené a vykázané osoby, poučení o právech a povinnostech vykázané osoby a adresa útvaru policie, u kterého si může vyzvednout kopii úředního záznamu o vykázání.
Odmítne-li ohrožená nebo vykázaná osoba potvrzení o vykázání převzít nebo odmítne-li písemně potvrdit jeho převzetí, policista tuto skutečnost uvede v úředním záznamu. Není-li vykázaná osoba vykázání přítomna, poučení o jejích právech a povinnostech v souvislosti s vykázáním jí policista poskytne při prvním kontaktu. Je-li to možné, policista této osobě předá potvrzení o vykázání, v opačném případě ji poučí o možnosti převzít potvrzení o vykázání a kopii úředního záznamu o vykázání u příslušného útvaru policie; součástí poučení je i údaj o adrese tohoto útvaru.
Nesouhlasí-li vykázaná osoba s vykázáním, může proti němu na místě podat námitky, které policista uvede v potvrzení o vykázání. Policista námitky předá bez zbytečného odkladu krajskému ředitelství příslušnému podle místa vykázání (dále jen „příslušné krajské ředitelství“). Vykázaná osoba může dále do 3 dnů ode dne převzetí potvrzení o vykázání podat příslušnému krajskému ředitelství námitky písemně. Lhůta pro podání námitek počíná běžet dnem následujícím po dni, kdy došlo k převzetí potvrzení o vykázání a je považována za dodrženou, jsou-li námitky nejpozději v její poslední den předány k poštovní přepravě nebo podány u příslušného krajského ředitelství. O tomto právu policista vykázanou osobu poučí před předáním potvrzení o vykázání (viz. §§ 44 – 48 zákona č. 273/2008 Sb. o Policii České republiky).
Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání, zdržet se vstupu do prostoru, uvedeném ve vykázání, zdržet se styku a navazování kontaktu s ohroženou osobou.
Vykázaná osoba má právo vzít si ze společného obydlí věci, sloužící její osobní potřebě osobní cennosti a osobní doklady před splněním povinností, uvedených v § 45 odst. 1 zákona o policii., vzít si v průběhu vykázání ze společného obydlí věci a věci nezbytné pro její podnikání nebo výkon povolání. Právo lze uplatnit jedenkrát a pouze v přítomnosti policisty. Policista o výkonu tohoto práva ohroženou osobu předem informuje.
"Policista vykázanou osobu poučí o následcích neuposlechnutí výzvy dle zákona o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů," řekla mluvčí policie Lenka Vanková.
Domácí násilí je vedeno samostatně. Jednání násilníka během domácího násilí může být kvalifikováno jako trestný čin nebo přestupek. V případě trestných činů se může násilník dopustit např. trestného činu ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování, nebezpečné pronásledování (označován jako stalking), týrání svěřené osoby, týrání osoby žijící ve společném obydlí apod. V případě přestupkového jednání se mohou násilníci dopustit přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti majetku.
"V souvislosti s domácím násilím bylo z důvodu ohrožení osob žijících ve společné domácnosti v roce 2019 ze strany policistů územního odboru Olomouc využito celkem ve 20 případech oprávnění vykázat násilnou osobu ze společného obydlí (v roce 2018 celkem 12 vykázání, v roce 2017 celkem 17 vykázání, v roce 2016 celkem 15 vykázání, v roce 2015 to bylo 26 případů, v roce 2014 se jednalo o 22 vykázání, v roce 2013 celkem 28 vykázání a v roce 2012 celkem 27 vykázání). V roce 2019 byli ve všech případech ze společného obydlí vykázáni muži, v jednom případě byla násilná osoba v průběhu roku vykázána opakovaně. V roce 2019 si celkem 3 násilné osoby podaly námitku proti vykázání. Posouzením této námitky bylo zjištěno, že zákonné podmínky k vykázání byly splněny a nebyly shledány důvody k ukončení vykázání," uvedla Vanková.
Policisté územního odboru Olomouc v roce 2019 řešili dále 292 případů s podezřením na incident se znaky domácího násilí (v roce 2018 to bylo 238 případů, v roce 2017 celkem 205 případů, v roce 2016 celkem 220 případů, v roce 2015 to bylo 285 případů).
Využitím oprávnění vykázat násilnou osobu z obydlí ze strany PČR bylo v roce 2019 na teritoriu ÚO Olomouc bezprostředně ochráněno 48 ohrožených osob (z toho 25 dětí). Pro případ srovnání, v roce 2018 bylo primárně ochráněno 32 ohrožených osob, z toho 17 dětí. Mezi ohroženými osobami bylo v roce 2019 celkem 25 nezletilých a mladistvých osob. Většina z nich bezprostředně sledovala útok násilné osoby. V 7 případech užili útočníci vůči obětem zbraň.
"Je vhodné zmínit, že policejní orgán využije v souladu se zákonem č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky oprávnění vykázat osobu ze společného obydlí po zjištění relevantních informací. Pokud policista důvodně předpokládá, že se násilná osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti (vše na základě objektivních skutečností svědčících o pravděpodobnosti budoucího útoku), přistoupí k využití oprávnění dle ustávy paragraf 44 citovaného zákona," vysvětluje Vanková.
Tímto oprávněním dojde k opuštění vymezeného prostoru ze strany násilné osoby, zdržení se vstupu do prostoru, ale především zákazu zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou.
Policejní vykázání má preventivní povahu, jeho účelem je předejít dalším nebezpečným útokům nebo zvlášť závažným útokům proti lidské důstojnosti násilné osoby vůči ohroženým osobám. Nejedná se tedy o veřejnoprávní sankci násilné osoby.
"V případě nutnosti emocionální a psychologické podpory, sociálního a právního poradenství se osoby ohrožené domácím násilím mohou kromě Policie České republiky obracet rovněž na Intervenční centrum Olomouc, Na Vozovce 26, tel. 585754736, případně na odloučená pracoviště Jeseník, Prostějov, Přerov a Šumperk, jehož pracovníci jsou připraveni pomoci a poskytnout podporu osobám ohroženým domácím násilím," doplňuje.
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
Strašidelný týden v zoo se svou nezaměnitelnou dušičkovou atmosférou letos potěšil 20 981…
Olomouc - Olomoučtí obyvatelé mají jedinečnou příležitost ovlivnit budoucnost Mlýnského potoka a…
Olomouc – Podvodníci zkoušejí stále nové a nové finty, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Před pár…
Olomouc – Olomoucká charita a spolek Dobré místo pro život uspořádaly ve čtvrtek na Horním náměstí…
Olomouc – Významný přínos k přežití jednoho z nejvíce ohrožených dravých ptáků světa, orla opičího,…