
Oheň v Dolanech zničil hospodářské stavení
Ve středu večer 8. října 2025 zasahovaly jednotky hasičů u rozsáhlého požáru hospodářského stavení…
foto: Galerie Šantovka
07. 12. 2022 - 13:44
Již čtvrtým rokem mohou návštěvníci Galerie Šantovka obdivovat jeden z největších mechanických betlémů v Česku, který najdou v adventním čase v prvním podlaží centra. Obří atrakce v tuto chvíli obsahuje více než 100 postav, z nichž část je pohyblivých. Lidské figury doplňuje 150 různých zvířat, celou scenérii utváří 19 budov na celkové ploše 14 metrů čtverečních. Betlém je součástí vánoční výzdoby galerie, jejímž hlavním motivem jsou tradiční svátky. Mezi světelnými a ozdobnými prvky jsou nejvýraznější tvary šišek, sněhových vloček a kapek z chvojí. Dominantou jsou vánoční stromy a atrakce uvnitř galerie i ve venkovním prostoru, například světelný tunel, nebo vánoční vláček.
Výzdoba i přes svoji bohatost a působivé dekorace spotřebovává méně elektrické energie než v minulých letech. „Hodinové náklady na kompletní osvětlení interiérů i exteriérů jsou něco přes 60 korun,“ říká ředitelka Šantovky Michaela Mitáčková. Vedení galerie podle ní zvolilo úsporné typy LED osvětlení i pokročilou logistiku řízení světelného provozu. Kouzlo předvánoční atmosféry to však nijak nepoznamenává.
K němu přispívá i unikátní moderní betlém, který připomíná duchovní význam Vánoc, odkazuje na tradice a historii Olomouckého kraje a připomíná památku arcibiskupa Rudolfa Jana, jedné z nejvýznamnějších postav dějin Olomouce. V betlému můžete spatřit právě arcibiskupa Jana či zpěvačku Tarju Turunen, která v Olomouci pravidelně vystupuje s vánočními koncerty. Loni obohatily skupinu postav ikona české pop music Karel Gott a Antonín Cyril Stojan – významný olomoucký arcibiskup z let 1921 až 1923.
Betlém je doslova nabitý moderními technologiemi. Na rozdíl od tradičních betlémů, které bývají dílem řezbářů, malířů a různých lidových umělců, vyžadoval spolupráci mnoha specializovaných profesí. K životu jej přivedl tým složený z architektů, designérů, grafiků, konstruktérů a dokonce programátorů. Betlém je v pravém slova smyslu „czech made“, od samotného nápadu až po fyzickou realizaci vznikl celý v České republice. K výrobě byl použit především 3D tisk a pro maximální reálnost objektů bylo vše povrchově upravováno ručním broušením a barvením. Pohyb a osvětlení betlému je zajištěno programovatelným elektromechanickým systémem, který funguje podobně jako orloj.
Filosofie takového pojetí „high-tech“ betlému je zřejmá: cílem je zpřístupnit poselství biblického příběhu narození Ježíše i mladé generaci, pro kterou jsou špičkové technologie běžnou a hlavně atraktivní součástí každodenního života.
Ve středu večer 8. října 2025 zasahovaly jednotky hasičů u rozsáhlého požáru hospodářského stavení…
Olomoucký kraj spustil ve spolupráci s policií a projektem E-Bezpečí nový web www.panprokoukl.cz,…
Přerované opět ukázali, že chtějí město, kde se dobře žije – především dětem. V letošním ročníku…
Na Dolním náměstí v Olomouci se první říjnový víkend uskuteční tradiční Vinné slavnosti. V pátek 3.…
Krajští kriminalisté v Olomouckém kraji mají za sebou mimořádně rychlý zásah. Jen sedm hodin po…
Olomouc se začátkem října promění v zahradu plnou barev, chutí a vůní. Od 2. do 5. října 2025 se na…