Zde může být vaše reklama.

MLÁĎATA V ZOO Malí sobíci v olomoucké zoo se mají čile k světu

Malí sobíci v olomoucké zoo se mají čile k světu

foto: Zoo Olomouc

24. 05. 2024 - 07:54

Olomouc – O čtyři samce a čtyři samice se rozrostlo v minulých dnech stádo sobů polárních v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Mláďata se mají čile k světu a příliš jim nevadí, že venkovní teploty na Hané neklesají k mínus padesáti stupňům jako v původní domovině za polárním kruhem, odkud přišli jejich předkové.

„Mláďata prospívají a daří se jim dobře. Některá jsou prozatím téměř bílá, ale v dospělosti tato barva přejde do světle šedé. Jiná se rodí v barvě hnědé,“ uvedla zooložka Eliška Veselá. „Soby chováme od roku 1994, kdy jsme přivezli zakládající skupinu ze zoo v Kolmardenu ve Švédsku. Na Kopečku přišlo na svět už 118 mláďat,“ dodala.

U sobů polárních mají na rozdíl od ostatních jelenovitých parohy obě pohlaví. Samci je shazují po říji, která začíná v srpnu, samice až po porodu. V době říje samci projevují velkou agresivitu a nepřijímají potravu. Následně využijí příznivých podmínek, aby se vykrmili do kondice, která jim umožní přečkat krutou zimu. V přírodě během zimy mohou sobi přijít až o 30 procent hmotnosti a mnozí z nich i o život.

Chov sobů není jednoduchý z důvodu náročnosti těchto kopytníků na složení potravy. Na jaře, když jsou samice březí, i v létě, kdy kojí svá mláďata a kdy samcům rychle roste paroží, se v přírodě pasou na množství rozmanitých druhů bylin a výhonků dřevin (cca 300 druhů), které jsou velmi výživné a obsahují množství vitamínů, minerálů a proteinů. V zimě se živí hlavně lišejníky. Jejich potrava v zoo tedy musí být rovněž bohatá. Potřebují velké množství listí a dřevin, kvalitního sena, zeleného krmení a speciálních granulí.

Je odhadováno, že na světě žije okolo 7 milionů jedinců soba polárního, z toho 3 miliony domestikovaných a 4 miliony divoce žijících zvířat. Některé poddruhy divoce žijících sobů jsou velmi vzácné a ohrožené vyhubením. Žijí všude kolem severního polárního kruhu, v Severní Americe na Aljašce, v Kanadě a Grónsku, ve Skandinávii a v severní části Ruska, v místech, kde teploty mohou klesat až k -50 °C.

Další články