Univerzita i fakultní nemocnice chystají knihy k výročím
Vydavatelství Univerzity Palackého připravuje na podzim dvě publikace věnované významným olomouckým…
foto: Olomoucký kraj
13. 11. 2019 - 06:00
S válečnými veterány, kteří se účastnili bojů v 2. světové válce i novodobějších konfliktů, se v pondělí 11. listopadu setkal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Region si tak připomněl Den válečných veteránů, jehož symbolem je vlčí mák. Vzpomínkového aktu v Klášterním Hradisku se zúčastnilo zhruba sedm desítek vojáků, kteří prošli válečnou vřavou.
„Symbolika červeného květu vznikla jako uctění památky obětem první světové války a postupně byla použita i pro válečné veterány druhé války a všech dalších ozbrojených konfliktů. Pro mě má rudý kvítek ještě jedno poselství – že odkaz válečných veteránů bychom měli zachovávat v jakékoli roční době, ať už padá sníh nebo raší pupeny,“ uvedl během pietní vzpomínky Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Zástupci kraje i armády poděkovali válečným veteránům za účast v boji a minutou ticha uctili památku těch, kteří ve válce zahynuli. Hejtman navíc ocenil všechny druhoválečné veterány a také těžce zraněného novodobého válečného veterána z Afghánistánu praporčíka ve výslužbě Lukáše Hirka. Všichni dostali medaili Olomouckého kraje.
Další vzpomínkové akce se v pondělí dopoledne konaly po celé Olomouci. Hejtman položil květiny k památníkům obětí 1. světové války, letců 2. světové války a také americkým letcům na ústředním hřbitově.
Náměstek hejtmana Jiří Zemánek se zúčastnil pietního aktu u památníku osvobození Rudou armádou v Havlíčkově ulici, náměstek Pavel Šoltys na vojenském hřbitově v Černovíře a náměstek Petr Vrána se poklonil obětem světových válek ve Svatoplukově ulici v Řepčíně.
Vydavatelství Univerzity Palackého připravuje na podzim dvě publikace věnované významným olomouckým…
Galerie Šantovka se o víkendu 9. a 10. května stane dějištěm vyvrcholení oblíbené soutěže Miss…
Velkolepou rockovou show hostil v pátek 17. dubna klub Bounty Rock Cafe. Na podiu vystoupily…
Už devět let se jednou ročně promění centrum Olomouce v ráj pro milovníky folkloru, kultury, zábavy…
V Olomouckém kraji letos končí platnost téměř 26 tisícům řidičských průkazů. Motoristé tak musí…
Skoro půl století utvářel svými fotografiemi kroniku života Olomouce a olomouckého regionu.…