Adventní příměří a vánoční pohoda
Mohl bych využít následující řádky k obraně politických kroků mých souputníků, případně ke kritice…
29. 05. 2024 - 12:16
Počet žádostí o změnu pohlaví v naší zemi v posledních letech intenzivně stoupá. Zatímco v roce 2013 schválila speciální komise Ministerstva zdravotnictví ČR 47 případů, o deset let později jich řešila až 270 (tzn. o 474 % více!). Oproti roku 2022 došlo loni i k výraznějšímu meziročnímu nárůstu žadatelů, a to až o cca 34 %.
Lidí neidentifikujících se s vlastní sexuální identitou je přitom daleko více. Výše uvedená čísla jsou „pouze“ počty plnoletých jedinců, kteří svůj odpor k vlastnímu pohlaví dovedli až k ministerské komisi s žádostí o úřední změnu, která je u nás (i přes nedávnou intervenci Ústavního soudu) podmíněna operačním zákrokem včetně kastrace. Počet pacientů s diagnózou F64.0 (transsexualita) vykázanou sexuologem, psychiatrem nebo dětským a dorostovým psychiatrem čítal v roce 2022 celkem 2 855 případů. A ani to není kompletní přehled, neboť někteří transsexuálové lékařskou pomoc vůbec nevyhledávají.
Nejvarovnější na tom je zejména fakt, že se tento problém pohlavní identity týká zejména adolescentů. Zatímco v roce 2010 bylo ve věkové skupině 15-19 let s tímto problémem identifikováno 44 jedinců, v roce 2022 už byl počet evidovaných diagnóz na čísle 661 jedinců. Mezi pubertálními dívkami je dokonce nárůst více než 2000 %! Čekárny řady zdravotnických zařízení se dnes po celé ČR plní právě mladými lidmi a někteří sexuologové a psychoterapeuti avizují, že vymezují celé ordinační dny jen pro řešení tohoto problému. Tento na obrátkách nabírající fenomén dezorientuje také pedagogické sbory na základních a středních školách (z vlastní zkušenosti vím, že Olomouc nevyjímaje), které jsou s nejasnou pohlavní identitou svých žáků konfrontovány stále častěji.
Nikdo zároveň neví, proč k této poruše dochází. Neexistuje totiž žádný test, který by diagnózu stanovil. Aktivisté se veřejnosti snaží předkládat, že se jedná o svobodné sebeurčení jedince, reálné příčiny nemoci pohlavní identity ale nehledají. S tím se nelze smířit. A to proto, že i když neznáme původ problému, jsou dnes tito dezorientovaní mladí lidé vystaveni medicínským zásahům (blokátorům puberty a hormonální terapii), které ovlivňují proces utváření jejich identity, jenž pak může ústit v nevratný chirurgický zákrok. Pro tyto medicínské postupy navíc v ČR neexistují žádné věkové limity. Jde o eticky spornou lékařskou intervenci, která musí být nahlas veřejně diskutována.
V květnovém čísle časopisu TO jsem publikoval velkou analytickou studii hledající příčiny oné poruchy. V textu píši o situaci v dalších zemích (zejména v USA), sleduji historický vývoj genderové ideologie a téma vztahuji také k poznatkům vývojové psychologie. V prvé řadě se ale zamýšlím nad socializačními vlivy (média, školství, politika), které dle mého negativně ovlivňují proces utváření identity mladé generace. V článku si pokládám otázky typu: proč porucha postihuje právě dívky? V čem je dospívání dnes jiné než předtím? Kdo se dnes snaží přehodit výhybku ve vnímání pohlavní identity?
Všechny tyto otázky mám v úmyslu podrobně probrat v rámci panelové diskuze pořádané spolkem Tradiční rodina, která se uskuteční 4.června v aule BEA centrum Olomouc. Budu velmi rád, pokud se na akci potkáme. Je třeba diskuzi na toto téma co nejdříve veřejně otevřít.
Autor textu je sociolog
Mohl bych využít následující řádky k obraně politických kroků mých souputníků, případně ke kritice…
Jméno Rudolfa Těsnohlídka nám všem nejspíš utkvělo ze školy v rámci literatury. Těsnohlídek však…
Olomoucké vánoční trhy rozsvítily strom a sociální sítě zase rozsvítily emoce. Letošní vánoční…
Když se řekne „obrana“, možná si představíte armádu nebo historické bitvy. Ale obrana není jen o…
Olomouci dnes zcela reálně hrozí, že se od příštího roku stane největším městem v České republice…
Možná si vzpomenete, když před 4 lety uzavřel pražský pirátský primátor část Smetanova nábřeží. V…